Digitálne euro: Čo by znamenalo pre biznis a bežných Slovákov?

Digitálne euro by fungovalo ako elektronická verzia eura. Vydávala by ju Európska centrálna banka. Novinka by tak fungovala súčasne s tradičnými bankovkami a mincami. Dalo by sa tak nakupovať, platiť a sporiť ako s terajším eurom.

Banka si od novinky sľubuje aj potenciálne výhody pre podnikateľov a ľudí v celej eurozóne a teda aj v biznise u nás. Napríklad, že by sme platili rýchlejšie a efektívnejšie, čo by pomohlo slovenským podnikateľom pri zlepšení cash flow. Mohlo by to vraj priniesť aj väčšiu transparentnosť vo finančných transakciách, teda akúsi pomoc v boji proti podvodom a nelegálnym aktivitám.

A výhody pre bežných Slovákov? Banka si myslí, že jednoduchšie transakcie. Ľudia by mohli využívať digitálne euro na pohodlné a jednoduché platby online aj offline. Platby by prebiehali v princípe „z mobilu do mobilu.“ Digitálne euro by malo byť zabezpečené šifrovaním, čo by znamenalo vyššiu ochranu finančných prostriedkov.

Európska centrálna banka chce v prípravnej fáze získať názory a spätnú väzbu od verejnosti na digitálne euro, aby mohla nastaviť pravidlá. Táto fáza zavedenia digitálneho eura potrvá dva roky.

Používanie digitálnej meny by malo byť na dobrovoľnej báze a bez poplatkov a taktiež bez bankového účtu. „Novinka v platení“ by sa nemala dať sfalšovať ani kopírovať. Niektoré krajiny, napríklad v Karibiku, už digitálne meny spustili.